
Iedereen kent het beeld. Marco van Basten die in 1988 tijdens de EK-finale tegen de Sovjet-Unie een vrijwel onmogelijke volley binnenschiet en daarmee een van de meest iconische momenten uit de Nederlandse voetbalgeschiedenis creëert. De elegante spits lijkt op dat moment onaantastbaar. Maar achter de wereldster schuilt een veel complexer verhaal, vol prestatiedruk, verlies, familieproblemen en een lichaam dat hem uiteindelijk in de steek laat. Dat verhaal staat centraal in Basta, de nieuwe Videoland Original die vanaf vrijdag 4 september te zien is.
De zevendelige dramaserie neemt de kijker mee achter de schermen van het leven van Marco van Basten. Niet alleen zijn spectaculaire opmars van Ajax-talent naar wereldster bij AC Milan en het Nederlands elftal komt voorbij, maar vooral de prijs die hij voor dat succes betaalt. Daarmee kiest Basta nadrukkelijk niet voor een klassieke sportbiografie waarin overwinningen en trofeeën centraal staan. Het is vooral het portret van een perfectionist die voortdurend probeert te voldoen aan de verwachtingen van anderen én aan die van zichzelf.
Als jonge voetballer krijgt Van Basten de kans om zich bij Ajax te ontwikkelen onder de vleugels van Johan Cruijff. Zijn talent brengt hem uiteindelijk naar de absolute top van het internationale voetbal, waar hij uitgroeit tot een van de grootste sterren van zijn generatie. Toch blijkt de weg naar die top allesbehalve eenvoudig. De serie laat zien hoe de jonge Marco wordt gevormd door een veeleisende vader, Joop van Basten, en hoe de druk om te presteren steeds verder toeneemt.
Tegelijkertijd draagt Marco een ingrijpend trauma met zich mee. Wanneer hij op zesjarige leeftijd de tragische verdrinkingsdood van een jeugdvriendje meemaakt, laat dat een diepe indruk achter. Veel van wat hij voelt en meemaakt, wordt naar binnen gekeerd. Juist daardoor wordt zijn obsessieve drang om te slagen een belangrijk onderdeel van zijn levensverhaal. Op het voetbalveld lijkt hij onverstoorbaar, maar achter dat beeld van de perfecte topsporter schuilt iemand die voortdurend met zichzelf in gevecht is.
Het grootste gevecht komt uiteindelijk niet van een tegenstander, maar van zijn eigen lichaam. Een chronische enkelblessure maakt het steeds moeilijker om op het allerhoogste niveau te blijven voetballen. Wat ooit zijn grootste talent was, verandert daardoor langzaam in zijn grootste bron van pijn. De fysieke problemen hebben niet alleen gevolgen voor zijn carrière, maar raken ook zijn identiteit. Want wat blijft er over wanneer iemand die zijn hele leven heeft gewijd aan voetbal plotseling niet meer kan doen wat hij het allerbeste kan?
Dat maakt Basta tot veel meer dan een serie voor voetbalfans. De centrale vraag is uiteindelijk hoe ver iemand bereid is te gaan voor een jongensdroom en wat er gebeurt wanneer die droom door omstandigheden uit elkaar valt. De serie onderzoekt daarmee thema’s als ambitie, perfectionisme, verlies en de zoektocht naar identiteit. Het succes van Van Basten krijgt hierdoor een andere lading. Iedere overwinning lijkt ook een prijs te hebben.
Voor Videoland is Basta bovendien een productie met een indrukwekkende cast. Chris Peters neemt de zware taak op zich om Marco van Basten te vertolken en doet dat met een opvallende voorbereiding. De acteur, bekend van films als Tonio en Niemand in de stad en series als Dirty Lines en Sleepers, bestudeerde historische wedstrijden en interviews van Van Basten om diens houding, manier van spreken en karakter zo nauwkeurig mogelijk te benaderen. Ook sprak Peters uitgebreid met de echte Van Basten om beter te begrijpen wat er achter de publieke persoonlijkheid van de voetballegende schuilgaat.
Naast Peters is er een indrukwekkend Nederlands acteerelftal verzameld. Hans Kesting speelt Marco’s vader Joop van Basten, terwijl Tibor Lukács in de huid kruipt van Johan Cruijff. Chantal Janzen is te zien als Danny Cruijff en Eefje Paddenburg speelt Liesbeth, de vrouw die Marco gedurende zijn turbulente leven blijft steunen. Ook Steef de Bot als John van ’t Schip, Remko Vrijdag als Leo Beenhakker, Raymond Thiry als Ton Harmsen en Bas Keijzer als Aad de Mos geven de voetbalwereld uit die periode een herkenbaar gezicht.
Wat het verhaal extra bijzonder maakt, is dat Basta niet zomaar uit de pen van een scenarioschrijver komt. De dramaserie is gebaseerd op de gelijknamige autobiografie die Edwin Schoon samen met Marco van Basten schreef. Dat boek vormde de basis voor het verhaal en gaf de makers toegang tot een ongewoon persoonlijk perspectief op het leven van de voormalige topsporter. Regisseur Remy van Heugten en zijn team hebben die eerlijkheid vertaald naar een serie die nadrukkelijk ook de minder fraaie kanten van roem durft te laten zien.
Daarmee wordt Basta uiteindelijk een verhaal over een man die door miljoenen mensen werd bewonderd, maar zelf ook voortdurend met twijfel, pijn en verlies moest omgaan. De stadions, kampioenschappen en legendarische doelpunten vormen slechts het decor voor een veel persoonlijker verhaal. Achter de wereldster Marco van Basten zit namelijk een mens die probeert om te gaan met verwachtingen, trauma’s en de vraag wie hij is wanneer het voetbal niet langer zijn hele wereld kan bepalen.
Dat maakt de nieuwe Videoland Original interessant voor zowel voetballiefhebbers als kijkers die vooral houden van intense, menselijke drama’s. Je hoeft de volledige voetbalgeschiedenis van Van Basten niet te kennen om geraakt te worden door de momenten waarop zijn zorgvuldig opgebouwde droom begint te wankelen. Juist de confrontatie tussen zijn immense succes en de persoonlijke tol daarvan geeft de serie zijn emotionele kracht.
Vanaf vrijdag 4 september kun je het volledige verhaal zelf ontdekken. Basta bestaat uit zeven afleveringen van ongeveer een uur en verschijnt in zijn geheel op Videoland. Dus of je nu warme herinneringen hebt aan San Marco op het voetbalveld of simpelweg benieuwd bent naar de mens achter de legende, deze serie laat zien dat achter de grootste successen soms de zwaarste verhalen schuilgaan. Tijd om de spotlights uit het stadion even te dimmen en kennis te maken met de andere kant van Marco van Basten.





